Liczba pacjentek poddających się zabiegom powiększenia piersi implantami stale rośnie. Operacje te są przeprowadzane nie tylko z powodów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych (m.in. w związku z rekonstrukcją piersi po operacji z powodu nowotworu). Badania obrazowe, takie jak mammografia, rezonans magnetyczny i najczęściej wykorzystywane- badanie ultrasonograficzne są powszechnie używane w diagnostyce piersi przed- i pooperacyjnej. Badania te służą do oceny integralności implantu, wykrycia nieprawidłowości wewnątrz implantu lub w obrębie jego torebki oraz wykrywania zmian chorobowych w piersi, niezwiązanych z implantem. Czy implanty piersi mogą utrudniać badanie USG?
Jak wygląda badanie USG piersi z implantami?
Badanie USG piersi uchodzi za podstawowe narzędzie do szybkiej, łatwo dostępnej, nieinwazyjnej, bezbolesnej i całkowicie bezpiecznej (również dla kobiet w ciąży) oceny zdrowia piersi.
Podczas badania lekarz rozprowadza na skórze obu piersi pacjentki specjalny żel, który zwiększa przyleganie głowicy do ciała badanej oraz eliminuje tzw. poduszeczki powietrzne, które utrudniają przepływ fal ultrasonograficznych. Następnie ultrasonografista przesuwa głowicę po skórze pacjentki nad badanym obszarem, obserwując obraz na ekranie. Podczas badania USG piersi z wszczepionymi implantami ocenia się morfologię, kontury, zawartość implantu. Analizie podlegają też tkanki wokół implantu oraz dół pachowy. Lekarz szuka także ewentualnych oznak obecności wolnego silikonu lub ziarniniaków silikonowych w tkance pachy i piersi. Badanie ultrasonograficzne piersi trwa zwykle około 20 minut. Po badaniu pacjentka może od razu powrócić do codziennej aktywności. Widać więc, że przebieg badania USG piersi z implantami jest bardzo podobny jak w przypadku ich braku.
Czy implanty piersiowe przeszkadzają w USG piersi?
Wykonanie zabiegu powiększenia piersi za pomocą specjalnych implantów nie utrudnia istotnie badania USG gruczołu piersiowego. Nie wpływa znacząco na trudność oceny piersi pod kątem zmian chorobowych, w tym onkologicznych. Istotne jest jednak wybranie specjalisty doświadczonego w badaniu piersi z implantami. Bowiem lekarz badając piersi z implantami ocenia nie tylko zmiany chorobowe gruczołu piersiowego ale również stan implantów.
Operacje plastyczne piersi, w tym również ich lifting (podniesienie) czy też redukcja pozostawiają trwałe, choć zazwyczaj niewielkie blizny. W niektórych przypadkach może to utrudniać interpretację obrazu w badaniu USG, wykonywanych we wczesnym okresie po operacji. Pierwszą, profilaktyczną diagnostykę zaleca się około 6 miesięcy po zabiegu. Wtedy blizny pooperacyjne nie powinny być już widoczne w obrazie USG.
Zalecenia diagnostyczne dla pacjentek po operacji powiększenia piersi
- Należy zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne do chirurga plastycznego, który wykonał operację.
- Kobiety poniżej 40 roku życia powinny raz w roku poddać się badaniu USG piersi. Zgodnie ze światowymi standardami dla kobiet po 40 roku życia raz na 1- 2 lata zalecane jest badanie mammograficzne.
- Rezonans magnetyczny (MRI) jest najbardziej czułym badaniem w diagnostyce raka piersi u pacjentek z protezami silikonowymi. Jednak ze względu na wysokie koszty powinien on być wykonywany w przypadkach kiedy bardziej dostępne badania nie dają odpowiedzi na wszystkie wątpliwości.
- Zawsze należy informować osoby wykonujące badanie piersi o obecności implantów. Zaniechanie tego może prowadzić do fałszywej interpretacji wyników.
- Do przeprowadzenia rutynowych badań należy wybierać ośrodki mające doświadczenie w diagnostyce kobiet po operacjach powiększania piersi.
- Pamiętaj, że wiarygodnym źródłem informacji na temat powiększenia piersi implantami jest zawsze chirurg, który wykonał operację. Możesz też zwrócić się do innego lekarza mającego doświadczenie w problemach związanych z obecnością protez piersi.
Przede wszystkim- badaj się sama!
Własnoręczne, regularne (min. raz w miesiącu) badanie piersi jest najlepszą metodą wczesnej diagnostyki raka piersi. Standardowe badanie dłońmi zalecane jest wszystkim kobietom. Dzięki niemu kobieta może lepiej poznać budowę swojego biustu i ułożenie implantów. A w przyszłości łatwiej wyczuć wszelkie niepokojące zmiany w wielkości, kształcie lub spoistości piersi.