Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Operacje plastyczne po bariatrii. Czy to konieczne?

utrata masy ciała

Operacje bariatryczne to obecnie najskuteczniejszy sposób leczenia otyłości. W Polsce wykonuje się około 5 tysięcy takich zabiegów rocznie! Jednak, oprócz spektakularnych efektów utraty wagi, pacjenci muszą liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Mowa tu przede wszystkim o konieczności prowadzenia zdrowego stylu życia, aby zachować uzyskane efekty operacji. Ponadto, pacjenci często zmagają się z nadmiarem obwisłych powłok skórnych. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? 

Operacje plastyczne po bariatrii. Czy to konieczne?

Prężnie rozwijająca się chirurgia plastyczna oferuje szereg zabiegów umożliwiających usunięcie nadmiaru powłok skórnych, z różnych części ciała. Osoby zmagające się z nadmiarem obwisłej skóry po szybkim schudnięciu powinny rozważyć to rozwiązanie. Problem ten nie stanowi bowiem jedynie defektu estetycznego, ale jest też źródłem problemów zdrowotnych.  W miejscach bezpośredniego kontaktu dwóch powierzchni skóry pojawić się może stan zapalny, wyprzenia oraz ubytki naskórka. Zwiększa to ryzyko nadkażeń bakteryjnych czy grzybiczych. Ponadto, często wpływa na obniżenie poczucia atrakcyjności, uniemożliwia uzyskanie pełnej satysfakcji z nowej sylwetki oraz obniża ogólną jakość życia. 

Operacje plastyczne po bariatrii- rodzaje

Postbariatryczna chirurgia plastyczna oferuje wiele zabiegów, w których efekcie usunięty zostaje nadmiar tkanki skórnej z najbardziej newralgicznych dla pacjenta miejsc ciała. Wyróżnia się, między innymi:

Plastyka brzucha

Jest to wspólna nazwa dla wielu różnych operacji mających poprawić wygląd powłok brzusznych uszkodzonych w wyniku ciąży, utraty masy ciała lub starzenia się organizmu. Możemy wyróżnić:

  • Abdominoplastyka polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej poniżej pępka z cięcia biegnącego pomiędzy talerzami biodrowymi. W typowej plastyce brzucha wypreparowuje się też pępek i wszywa w nowe miejsce. Najczęściej wzmacnia się też mięśnie proste przez założenie specjalnych szwów. Po zabiegu pozostaje blizna biegnąca poniżej linii bielizny oraz wokół pępka.
  • Miniplastyka to plastyka podbrzusza, przebiegająca bez  przemieszczenia pępka, a w konsekwencji pozostawiająca mniej widoczną bliznę. 
  • Natomiast odwrócona plastyka brzucha polega na wykonaniu cięcia poniżej piersi i zarezerwowana jest dla osób w starszym wieku.
nadmiar powłok skórnych po operacji bariatrycznej

Zabiegi w obrębie twarzy

Znaczna utrata masy ciała wpływa w istotny sposób na wygląd twarzy. Skóra twarzy pozbawiona nadmiaru tkanki tłuszczowej staje się obwisła, tworzą się tzw.  „worki pod oczami”  “chomiki”. Zabiegi chirurgii plastycznej polegają na uniesieniu i wycięciu nadmiaru tkanki skórnej. Wykonuje się je zwykle za pomocą cięć wykonywanych w okolicy przed- lub zausznej. Po wygojeniu blizny pozostają praktycznie niewidoczne.

Brachioplastyka

Zabieg polega na  usunięcie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z  okolicy ramion, jednocześnie je modelując. Linie cięć są poprowadzone tak, by powstałe po zabiegu blizny były, jak najmniej widoczne- na wewnętrznej powierzchni ramienia oraz w dole pachowym- miejscach niewidocznych przy spoczynkowym ułożeniu kończyny górnej. 

Operacje plastyczna piersi

Lifting piersi, inaczej mastopeksja, to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej mający na celu uniesienie, oraz wymodelowanie kształtu piersi. W trakcie zabiegu możliwe jest wstawienie implantu, aby rozmiar biustu nie uległ zmniejszeniu. Wykonuje się również korektę wyglądu brodawki. W efekcie zabiegu biust odzyskuje młody i jędrny wygląd.

Uniesienie pośladków

Chorym, u których utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej okolic pośladkowych była szczególnie duża, proponuje się wykonanie zabiegu uniesienia pośladków. Istota operacji jest analogiczna do opisanych powyżej. Blizna ze względów kosmetycznych umiejscowiona jest przeważnie tuż nad górnym biegunem szpary międzypośladkowej.

Operacja plastyczna ud

Celem takiej operacji jest wymodelowanie skóry ud. Cięcie wykonuje się przeważnie w okolicy pachwinowej, co gwarantuje ukrycie blizny i dobry efekt kosmetyczny. 

Kiedy można wykonać operacje plastyczne po bariatrii?

Pacjent kwalifikowany do wyżej wymienionych operacji powinien spełniać ogólne kryteria zdrowotne, odzwierciedlone prawidłowymi wynikami badań zleconych przez lekarza. Ponadto, musi upłynąć odpowiedni czas rekonwalescencji po zabiegu bariatrycznym. Pacjent powinien utrzymywać ustabilizowaną masę ciała przez min. 3 miesiące. Należy pamiętać, że jest to okres umowny i ostateczną decyzję o kwalifikacji danego pacjenta do operacji podejmuje lekarz specjalista.

Podsumowanie

O tym, czy nadmiar skóry po odchudzaniu stanie się poważnym problemem, decyduje: wiek, ilość utraconych kilogramów, aktywność fizyczna i odpowiednia pielęgnacja skóry, ale też aspekty genetyczne i wybrana metoda redukcji masy ciała. Należy jednak pamiętać, że nadmiar obwisłej skóry po schudnięciu to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny- źródło możliwych infekcji, odparzeń i otarć. Dlatego, zmagając się z tym problemem, warto rozważyć możliwości chirurgii plastycznej, aby w pełni móc cieszyć się nowym wyglądem sylwetki po schudnięciu.

Scroll to top
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna.
Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy
Szanowni Pacjenci
W dniach od 15 kwietnia do 15 maja klinika Dr Jamont jest nieczynna. Zapraszamy do kontaktu po urlopie
Pozdrawiamy