Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Efekty blefaroplastyki- czego można się spodziewać?

efekty blefaroplastyki

Wygląd oczu niewątpliwie definiuje wizerunek całej naszej twarzy, a jednocześnie jest jednym z najważniejszych narządów zmysłów. Powieki wchodzące w skład aparatu ochronnego oka spełniają jednocześnie ważną funkcję czynnościową i ochronną dla wzroku. Dlatego też- zabieg plastyki powiek, fachowo nazywany blefaroplastyką, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Pacjentów. Dla kogo jest ten zabieg i jakie efekty blefaroplastyki są możliwe do osiągnięcia?

Korekta powiek- kiedy wskazana?

Skóra okolic oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna. Dlatego też w tej części twarzy najszybciej można zauważyć nieuchronne i postępujące oznaki upływającego czasu. Wraz z wiekiem, skóra na powiekach staje się zwiotczała, a mięśnie oraz tkanka tłuszczowa w tej okolicy mogą odkładać się w postaci tzw. worków pod oczami. Te zmiany mogą przyczyniać się do wyglądu zmęczonych, opadających powiek, co negatywnie wpływa na postrzeganie swojej osoby i ogólny komfort życia.

Zabieg chirurgicznej korekty powiek dedykowany jest osobom zmagającym się z różnego typu problemami, związanymi z wyglądem i funkcjonalnością skóry okolic oczu. Najczęściej decydują się na niego osoby, u których wygląd tej części twarzy staje się przyczyną niezadowolenia i narastających kompleksów. Pacjenci borykają się wówczas z problemami, takimi jak: 

  • nadmiar skóry na powiece górnej zasłaniający powiekę powyżej linii rzęs,
  • obecność przepuklin tłuszczowych, tworzących tzw. worki pod oczami,
  • przepuklina oczodołowa powiek górnych,
  • opadająca powieka, zarówno uwarunkowana genetycznie, jak i związana z wiekiem
  • nadmierna rozbudowana część mięśnia okrężnego oka,
  • ustawienie kąta bocznego oka (kantopeksja).

Należy mieć świadomość, iż pozostawienie powyższych problemów bez interwencji lekarskiej, może w konsekwencji prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych. Wiotczenie i nadmiar skóry powiek górnych może przysłaniać źrenicę i ograniczać pole widzenia, skutecznie zmniejszając komfort widzenia.

kobieta zasłania swoje oczy

Blefaroplastyka- jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad medyczny z Pacjentem, mający na celu zapoznanie się z jego historią choroby, oczekiwaniami względem efektów zabiegu oraz rozwiązanie ewentualnych wątpliwości.

Wybór metody jakiej chirurg plastyczny użyje w trakcie zabiegu, zależy od tego, czy problem dotyczy powieki dolnej, górnej, czy obu jednocześnie.  

Plastyka powieki górnej polega na wykonaniu cięcia w naturalnych fałdach skóry. Minimalizuje to widoczność ewentualnych blizn. Następnie chirurg może precyzyjnie usunąć nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. W kolejnym kroku lekarz podciąga skórę ku górze, a w kolejnym kroku kończy zabieg zakładając szwy. W przypadku plastyki powieki dolnej, konieczne jest wykonanie cięcia tuż pod rzęsami dolnymi, przedłużając je do boku od kąta zewnętrznego oka. Następnie chirurg odpreparowuje skórę wraz z mięśniem okrężnym oka od głębszych tkanek, aby ostatecznie usunąć nadmiar tłuszczu uwypuklający powieki dolne oraz skóry.

Procedura, w zależności od indywidualnych potrzeb danego pacjenta, wymaga zastosowania znieczulenie miejscowego lub ogólnego i trwa około 1,5 godziny

Efekty blefaroplastyki- czego można się spodziewać?

Efekty blefaroplastyki wykonanej przez doświadczonego chirurga, to m.in. przywrócenie pożądanego kształtu powieki górnej i dolnej. W przypadku problemu opadania powiek uzyskiwany jest efekt „otwarcia” oka. Wpływa to korzystnie na komfort widzenia i sprawia, że oko wygląda młodziej i bardziej pogodnie. Plastyka powiek dolnych pozwala natomiast na zniwelowanie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej przyczyniających się do powstania tzw. worków pod oczami. Ostatecznie możliwe jest spektakularne odmłodzenie okolicy oczu, podkreślenie konturów oka oraz złagodzenie ogólnego wyrazu twarzy. Niewątpliwie jest również ważny rezultat powiększenia pola widzenia i ochrony przed powikłaniami zdrowotnymi tego defektu oczu.

możliwe rezultaty plastyki powiek

Efekty blefaroplastyki- co jest nieosiągalne?

Nawet najbardziej profesjonalnie wykonany zabieg plastyki powiek, jak każda operacja, ma swoje ścisłe wskazania oraz ograniczenia, przez co nie rozwiąże trwale wszystkich problemów. Dlatego tak istotna jest konsultacja przed zabiegiem, gdzie lekarz na podstawie badania fizykalnego oceni, czy blefaroplastyka będzie odpowiednim narzędziem do poprawy obecnych defektów lub zaproponuje inne, bardziej skuteczne alternatywy zabiegowe.

Ważnym aspektem blefaroplastyki jest fakt, że jej efekty utrzymują się przez wiele lat. Jednak blefaroplastyka nie hamuje naturalnych procesów starzenia się skóry wokół oczu. Ponownie po wielu latach, może dojść do pojawienia się wiotkości skóry i jej ścieńczenia. Wówczas Pacjenci mogą zdecydować się na ponowny zabieg z zakresu plastyki powiek.

Ponadto, blefaroplastyka skupia się głównie na poprawie wyglądu powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu. Jednak zmarszczki mimiczne wokół oczu tzw. kurze łapki- są spowodowane ruchami mięśni, a nie tylko nadmiarem skóry. W takim przypadku konieczne może być zastosowanie innych procedur, takich jak lifting nićmi PDO.

Warto też mieć świadomość, iż jeżeli problem defektu dotyczy nie tylko opadających powiek, ale także opadających brwi, może być konieczne przeprowadzenie dodatkowego zabiegu. Mowa tu o liftingu brwi. Ponieważ efekty blefaroplastyki nie są w stanie poprawić pozycji brwi.

Scroll to top