Decydując się na operację plastyczną, warto mieć świadomość, że efekt końcowy nie zależy jedynie od doświadczenia chirurga plastycznego i indywidualnych preferencji Pacjenta. Okazuje się bowiem, że zarówno przygotowanie do zabiegu, jak i czas rekonwalescencji ma niebagatelne znaczenie! Jaką rolę pełni fizjoterapia po operacji plastycznej?
Co daje fizjoterapia po operacji plastycznej?
Odpowiednio dobrane metody fizjoterapii przynoszą udowodnione korzyści dla Pacjentów po zabiegach chirurgii plastycznej. Wykorzystywane techniki fizjoterapeutyczne pozwalają złagodzić uciążliwe objawy występujące w pierwszych dniach po wyjściu z kliniki. Mowa tu o możliwych dolegliwościach, takich jak: ból, dyskomfort, ograniczenie ruchomości oraz czucia czy obrzęk pooperacyjny.
Szczególnie istotnym aspektem fizjoterapii pooperacyjnej jest specjalistyczna praca z blizną. Terapia blizny zmniejsza jej widoczność, zapobiega przyrośnięciu do otaczających tkanek i sprawia, że staje się ona bardziej miękka i elastyczna.
Fizjoterapia realnie pomaga Pacjentom odzyskać mobilność i zapewnia szybszą regenerację organizmu, a także zapewnia prawidłowe gojenie po zabiegu. Dzięki fizjoterapii Pacjenci więc szybciej wracają do pełnej sprawności i mogą wcześniej cieszyć się satysfakcjonującymi rezultatami zmiany swojego wyglądu.
Fizjoterapia po operacji plastycznej- metody
Techniki fizjoterapii wykorzystywane w okresie rekonwalescencji po operacjach plastycznych to przede wszystkim:
- Manualny drenaż limfatyczny, czyli masaż oddziałujący na układ chłonny. Jego celem jest redukcja obrzęku limfatycznego, będącego naturalną reakcją organizmu na ingerencję chirurgiczną. Podczas takiego masażu przepełnione limfą węzły chłonne zostają udrożnione. Następnie naczynia limfatyczne są pobudzane do przemieszczania w ich kierunku zgromadzonego w nadmiarze płynu. Efekty drenażu są widoczne od razu, a Pacjent odczuwa wyraźną ulgę spowodowaną zmniejszeniem napięcia tkanek.
- Mobilizacja blizny, w uproszczeniu polega na delikatnym masowaniu i rozciąganiu blizny oraz rolowaniu skóry w jej okolicy. Pracę z blizną rozpoczyna się dopiero po jej całkowitym zagojeniu (na początkowym etapie terapia obejmuje tkanki sąsiadujące z blizną). Rezultatem fizjoterapeutycznej mobilizacji blizny jest zmiękczenie, uelastycznienie oraz zwiększenie przesuwalności blizny, a także uzyskanie możliwie najlepszego efektu estetycznego.
- Kinezotaping- to metoda znacznie szybsza, a równie skuteczna w redukcji obrzęku co drenaż. Polega na aplikacji w odpowiednie miejsca obrzękniętej okolicy specjalnych plastrów. Ich zadaniem jest odprowadzenie nagromadzonej chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Jest to metoda bardzo skuteczna przy redukcji sińców powstających po zabiegach operacyjnych, a jej skuteczność widać gołym okiem po kilku dniach od zastosowania aplikacji.
- Klasyczny masaż- niewątpliwie, procedurom chirurgicznym zazwyczaj towarzyszy stres. Powoduje on napięcie gromadzące się w mięśniach szyi, barków czy twarzy. Pomocne w tej sytuacji jest wykonanie masażu klasycznego, który przynosi ulgę i odprężenie. Masaż sprawdzi się również w przypadku problemów trawiennych, które mogą wystąpić po operacji w wyniku zastosowania leków anestezjologicznych.
- Terapia manualna- w przypadku niektórych operacji, szczególnie amputacji czy rekonstrukcji piersi- największym dyskomfortem dla Pacjentek jest ograniczenie ruchomości obręczy barkowej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz mobilizacje stawowe pomogą szybko pozbyć się bólu, oraz przywrócić sprawność tej okolicy.
Fizjoterapia po operacji plastycznej- przykłady
Praca z fizjoterapeutą wskazana jest zarówno przy drobnych zabiegach w obrębie twarzy (np. modelowanie żuchwy), jak i przy dużych operacjach plastycznych (m.in. piersi, ramion czy pośladków).
Implanty piersi
Powiększenie piersi implantami jest nieustannie jedną z najczęściej wykonywanych procedur chirurgii plastycznej. Polega na przygotowaniu odpowiednio dużej przestrzeni pod gruczołem lub pod mięśniem piersiowym większym i wstawieniu tam odpowiednio dobranego implantu. W fizjoterapii po powiększeniu piersi implantami uwagę zwraca się przede wszystkim na modelowanie blizny i właściwe uformowanie skóry otaczającej implant. Rehabilitacja po tego typu zabiegach polega również na przywróceniu właściwej statyki i dynamiki całej obręczy barkowej i kręgosłupa.
Fizjoterapia po odsysaniu tłuszczu
Istnieje wiele technik wykorzystywanych w zabiegach liposukcji. Jednak wszystkie polegają na wykonaniu drobnych nacięć na skórze, przez które wprowadzana jest kaniula podłączona do urządzenia ssącego. W wyniku tego powstają pod skórą ubytki w tkance tłuszczowej w postaci sieci kanalików. Praca z fizjoterapeutą polega na równomiernym rozprowadzeniu pozostałej tkanki tłuszczowej i poprawieniu ukrwienia, co pozwala odprowadzić większą ilość miceli tłuszczowych oraz równomierne rozprowadza pozostałą tkankę tłuszczową. W efekcie maksymalizuje to szansę uzyskania jednolitej i wymodelowanej sylwetki po liposukcji.
Redukcja i plastyka piersi
Operacje tego typu polegają na usunięciu nadmiaru tkanek piersi i takim ich wymodelowaniu, aby nadać im pożądany kształt. W tym przypadku zabiegi fizjoterapeutyczne skutecznie wspomagają trofikę tkanek oraz prawidłowe formowanie się zrostów tkankowych.
Plastyka brzucha
Ta popularna procedura z zakresu modelowania sylwetki polega na usunięciu nadmiernego fałdu skórno- tłuszczowego. Często usuwane są jednocześnie obecne przepukliny oraz zszywana nadmiernie rozciągnięta kresa biała. Podstawowe działania fizjoterapeuty sprzyjają optymalnemu zaopatrzeniu w substancje odżywcze i stymulacji powstania tkankowych czynników wzrostu. Istotna też jest praca nad formującą się blizną.