Nowości

Utrata jędrności, elastyczności i sprężystości, uczucie „pustych” piersi, obwisła i rozciągnięta skóra… Kondycja biustu mam, tuż po porodzie lub na etapie kończenia karmienia, zazwyczaj spędza im sen z powiek. Jednak odzyskanie zdrowego i młodego wyglądu biustu jest możliwe!

Jak zmieniają się piersi po ciąży?

Największe znaczenie w zmianie wyglądu biustu w okresie poporodowym ma zaistniała “burza hormonalna”. To właśnie zmiany hormonalne odpowiadają za rozrastanie się płatów gruczołów sutkowych. W ten sposób piersi przygotowują się do produkcji pokarmu. W rezultacie staje się on obfity i twardy a brodawki sutkowe powiększają się i ciemnieją. 

Kiedy okres karmienia dobiega końca i laktacja ustaje, biust traci swoją jędrność i rozmiar, przez co staje się obwisły i rozciągnięty. Ponadto, szybkie powiększanie się biustu, któremu towarzyszy rozciąganie skóry, może prowadzić do powstania nieestetycznych rozstępów. 

Po kilku miesiącach po porodzie kobieta powinna rozpocząć powrót do dawnej wagi, dzięki czemu biust zmniejszy swój rozmiar i powróci do wielkości sprzed ciąży. Jednak nierzadko zdarza się (szczególnie po kilku porodach i długotrwałym karmieniu), że biust nie wraca do wyglądu “przedporodowego”. Dla wielu kobiet staje się to wówczas uciążliwym kompleksem obniżającym pewność siebie i ogólną jakość życia. 

kobieta karmiąca piersią

Piękne piersi po ciąży- czy to możliwe?

Istnieje kilka doraźnych sposobów na redukcję zmian piersi po ciąży i po karmieniu piersią. Należą do nich: dobrze dobrany biustonosz; codzienna pielęgnacja piersi; szczotkowanie piersi na sucho; specjalne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni klatki piersiowej. Jednak wszystkie te czynności nie zagwarantują spektakularnego efektu pięknych piersi po ciąży. 

Obecnie jedynym skutecznym i długotrwałym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Wiele kobiet ma jednak obawy co do podjęcia decyzji o operacji plastycznej. Wyjaśniamy więc, jak takie operacje przebiegają, czy są bezpieczne i od czego zależy efekt końcowy.

Piękne piersi po ciąży, dzięki mastopeksji

Mastopeksja, inaczej lifting lub podniesienie piersi jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na wymodelowaniu od nowa kształtu gruczołu piersiowego, podniesieniu piersi i przywróceniu im prawidłowego położenia, napięcia i estetyki. Gdy jest taka potrzeba, można jednocześnie skorygować kształt i wielkość kompleksu brodawka otoczka. Blizny zlokalizowane są wokół otoczki, pionowo oraz w fałdzie podpiersiowym, co minimalizuje ich widoczność. Co istotne, podczas operacji liftingu piersi możliwe jest jednoczesne ich powiększenie przy użyciu implantu. 

Przeprowadza się go  w znieczuleniu ogólnym, choć znieczulenie miejscowe jest możliwe w przypadku niewielkiego zwiotczenia. 

Po operacji przez dwa miesiące trzeba nosić specjalny stanik pooperacyjny, aby piersi ukształtowały się prawidłowo. Ostateczny efekt uzyskuje się zwykle do sześciu miesięcy od operacji.

kobieta z pięknymi piersiami po ciąży

Piękne piersi po ciąży uzyskane przez ich chirurgiczną redukcję

Zmniejszanie piersi to operacja, podczas której redukuje się tkankę tłuszczową oraz gruczołową piersi. Usuwa się również obecny nadmiar skóry. Następnie chirurg modeluje gruczoł piersiowy w taki sposób, aby pierś stała się jędrna i położona na odpowiedniej wysokości. Operację przeprowadza się zawsze w znieczuleniu ogólnym. 

Podobnie jak po zabiegu mastopeksji- bezpośrednio po operacji pacjentka ma zakładany stanik, który ma na celu prawidłowo podtrzymywać piersi i ukształtować ostateczny wyglądu biustu. Powinien być on noszony przez całą dobę przez minimum jeden miesiąc. Przez kilka dni po operacji piersi mogą być nieco twardsze i obrzęknięte. Pełny okres rekonwalescencji trwa około 6 miesięcy- dopiero wtedy można w pełni zobaczyć oraz ocenić efekty operacji.

Powiększenie piersi po ciąży

Zdarza się, że piersi po zakończenia okresu laktacji wydają się mniejsze niż przed ciążą. Dzieje się tak, na skutek indywidualnych predyspozycji kobiety, przebytych zmian hormonalnych i nadmiernego obkurczenia się skóry lub istotnego spadku masy ciała po zaprzestaniu naturalnego karmienia. W takiej sytuacji kobiety często decydują się na chirurgiczne powiększenie piersi jedną z dwóch dostępnych metod:

  • Powiększenie piersi implantami, mającymi różne wielkości i kształty, dobierane indywidualnie do predyspozycji pacjentki. Wprowadza się je z cięcia w  fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki. Implant może być umieszczony pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem piersiowym- zależy to od warunków anatomicznych pacjentki. Po założeniu szwów i opatrunku pacjentce zakłada się specjalny stanik formujący, który trzeba nosić przez dwa miesiące. Końcowy efekt widoczny jest zwykle po około trzech miesiącach od zabiegu. 
powiększenie piersi implantami
  • Powiększenie piersi tkanką tłuszczową- jest to zabieg nieco mniej inwazyjny, szczególnie dedykowany do wyrównywania asymetrii piersi, co po karmieniu naturalnym dość często się zdarza. Zaletą tej metody jest jednoczesne „rzeźbienie” wybranych partii ciała. Ponieważ podczas liposukcji pobiera się tkankę tłuszczową z brzucha, bioder lub ud i przeszczepia się ją do piersi. Metoda ta pozwala na ujędrnienie piersi, poprawę ich kształtu oraz zwiększenie objętości. Pacjentka przez kilka tygodni musi nosić stanik bez fiszbin oraz ubranko uciskowe w miejscach, skąd odessano tłuszcz. Dyskomfort jest mniejszy niż po powiększeniu implantami- tłuszcz podawany jest małą kaniulą z wielu wkłuć, ślady po nich po tygodniu są niewidoczne. 

Pamiętaj!

Decydując się na operację plastyki piersi, należy pamiętać, że po kolejnym porodzie piersi po operacji również mogą zmienić kształt. Implant nie zmieni swojego położenia, ale istnieje ryzyko, że potrzebny będzie zabieg podniesienia piersi. 

Jednak jeśli wygląd piersi ma dla pacjentki priorytetowe znaczenie i znacznie zwiększy jej jakość życia, nie należy odkładać decyzji o zabiegu do ostatniego planowanego porodu.

29 cze, 2023

Za duży biust – to problem?

Większość kobiet marzy o obfitym biuście, podyktowanym obowiązującym jeszcze wzorcem kobiecej sylwetki. Jednak zbyt duży biust niesie za sobą niekorzystne konsekwencje zdrowotne i może wpływać na ogólne obniżenie komfortu życia.

Read More
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.
Szanowni Państwo
W dniach 18-22.09 oraz 09-28.10 gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu wypoczynkowego.