Rejestracja 535 352 151
Informacje 602 518 747

Redukcja biustu przed ciążą. Czy to dobry pomysł?

kobieta karmiąca piersią

Rezultaty operacji redukcji piersi posiadają jeden z najwyższych wskaźników zadowolenia Pacjentek spośród wszystkich zabiegów chirurgii plastycznej. Wynika to z faktu, że zbyt duży biust stanowi ważną przyczynę problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Przewlekłe bóle kręgosłupa, wady postawy, podrażnienia skóry pod biustem, trudności w doborze garderoby i bielizny, ograniczenie w uprawianiu sportów- to tylko niektóre konsekwencje zbyt dużego rozmiaru piersi. Kobietom zmagających się z tym problemem rekomenduje się zabieg redukcji piersi, fachowo nazywany mammoplastyką. Jednak czy redukcja biustu przed ciążą to dobry pomysł?

Na czym polega zabieg redukcji piersi?

Klasyczny zabieg mammoplastyki polega na usunięciu przerośniętej tkanki gruczołu piersiowego, otaczającej tkanki tłuszczowej oraz fragmentu skóry tego obszaru. Lekarz wykonuje również korekcję wielkości otoczki brodawkowej tak, aby wyglądała proporcjonalnie do biustu i była zlokalizowana w naturalnym miejscu. Na koniec, chirurg modeluje piersi tak, aby uzyskać ich jędrny, uniesiony i atrakcyjny wygląd oraz rozmiar.

Redukcja biustu przed ciążą- czy to dobry pomysł?

Zabieg redukcji piersi może przynieść wiele korzystnych efektów, zarówno estetycznych, zdrowotnych, jak i emocjonalnych dla Pacjentki. Jednak nie bez powodu, specjaliści proponują przesunięcie operacji redukcji biustu na czas po ostatniej planowanej ciąży. Wynika to z minimum dwóch, niezwykle ważnych aspektów.

zbyt duże piersi

Redukcja biustu przed ciążą a karmienie piersią

Większość technik operacyjnych zmniejszających masę gruczołu piersiowego jest ingerencją zarówno w zraziki, przewody wyprowadzające, jak i samą brodawkę. Przycinanie przewodów mlecznych może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać karmienie piersią w przyszłości. Ponadto, powstające w wyniku zabiegu blizny wewnątrz piersi utrudniają w czasie karmienia prawidłowe opróżnianie gruczołu z mleka, a w konsekwencji mogą nawet doprowadzić do powstania stanów zapalnych. 

Niektóre techniki chirurgiczne wykorzystywane przy mammoplastyce redukcyjnej minimalizują ten problem, jednak ryzyko nadal istnieje. Dlatego, jeżeli kobieta planuje w przyszłości karmienie piersią, powinna wstrzymać się z decyzją o operacji do tej pory (wyjątkiem są określone wskazania inne niż estetyczne).

kobieta karmi piersią

Zmiany biustu w czasie ciąży

Ciąża to okres intensywnych zmian w organizmie kobiety. W tym czasie, jak i po rozwiązaniu- również piersi ulegają zauważalnej przemianie. Następuje rozrost i wzrost napięcia tkanki gruczołowej piersi oraz zwiększenie jej ukrwienia. Wizualnie daje to efekt większych, jędrniejszych i zdrowszych piersi. Zazwyczaj pod koniec ciąży są przynajmniej o numer większe, niż były wcześniej, choć są kobiety, którym biust powiększył się nawet o trzy rozmiary! Zwykle kształt i rozmiar piersi utrzymują się aż do okresu zakończenia laktacji. Po tym czasie piersi powracają do pierwotnego wyglądu. Powiększenie gruczołów piersiowych z następującą później szybką utratą objętości skutkuje rozciągnięciem skóry i utratą jej jędrności. Nierzadko kobiety doświadczają powstania efektu tzw. obwisłych piersi. Dlatego więc okres ciąży może istotnie zmniejszyć korzystny efekt wcześniejszej redukcji biustu.

Redukcja biustu przed ciążą- czy to niemożliwe?

Klasyczna technika operacyjna ingerująca w gruczoł piersiowy nie jest rekomendowana dla kobiet pragnących w przyszłości karmić piersią. Jednak istnieje inna możliwa metoda redukcji piersi- liposukcja– zabieg odsysania tłuszczu z danej części ciała. 

Szczególnie piersi kobiet młodych, które jeszcze nie karmiły, zbudowane są w większości z tkanki tłuszczowej. Dlatego też możliwa jest skuteczna redukcja piersi poprzez lipoaspirację, bez naruszania struktur gruczołu. 

Zabieg liposukcji  jest znacznie mniej inwazyjny w porównaniu do klasycznej metody. Blizny są praktycznie niewidoczne a rekonwalescencja istotnie mniej wymagająca niż w przypadku mammoplastyki. Jednak, aby zakwalifikować się do tego zabiegu, niezwykle ważne jest, aby wcześniej wykonać badanie USG piersi wykluczające obecność podejrzanych zmian, a potwierdzające tłuszczową budowę piersi.

USG piersi

Najważniejsza jest konsultacja lekarska

Pytania o plany macierzyńskie, przebyte porody czy aspekty karmienia piersią powinny paść już na pierwszym etapie konsultacji z chirurgiem, mającym wykonać operację biustu. Będzie to miało znaczenie w decyzji o kwalifikacji do zabiegu, wyborze techniki oraz w prawidłowym przygotowaniu Pacjentki do procedury. Warto również, w razie jakichkolwiek wątpliwości, zadawać pytania swojemu lekarzowi prowadzącemu. 

Scroll to top